Julstämning i New York, delfinsim i Karibien och bokshopping på Harvard Square.

En knapp vecka innan julafton satte vi oss på flyget till New York, vilket var första stoppet på vår resa. Resväskorna var tunga – i dem rymdes kläder för 16 dagar, både vinterkläder, sommarkläder och träningskläder samt en och annan present till de släktingar vi skulle träffa. Med andra ord var det ingen lätt uppgift att packa.
Dagarna innan hade jag dessutom köpt upp ett halvt apotek och fyllt ena halvan av min resväska med alla möjliga ut-i-fall-att-mediciner. Runt om oss härjade nämligen smittor för fullt – de flesta av våra vänner var ordentligt sjuka och jag insåg återigen hur riskabelt det var att åka iväg som familj på en sådan lång resa mitt i de värsta sjuktider.

Vi har dock gjort ”värre” resor förut – ex en jordenruntresa som varade fem veckor mitt i vintern (både till iskalla och supervarma platser) då jag var gravid i andra månaden (med en oförklarlig blödning veckan innan avfärd…), en 23 månaders plutt och en tolvåring, som hade hela väskan full med skolböcker (det är väl tur att man är naiv ibland, men jag hade nog inte gett mig på samma resa idag även om allt gick fint då)

Jag tänkte i etapper, bara vi kommer iväg till New York så får vi lösa allt sedan efterhand om vi blir sjuka. Optimist? Javisst!:) Och det funkade. Inte en enda liten snuva eller magbekymmer drabbades vi av, och det är jag verkligt tacksam över. Vi hann därmed uppleva allt vi ville (eller näsan allt) och en hel del annat som vi inte hade räknat med. Det är så många saker att det blir en hel uppsats om jag skulle skriva om det. Därför listar jag det allra bästa.
(Såklart var det allra allra bästa att träffa våra olika släktingar, vilket vi gjorde på alla destinationer).

New York 

  •  Top of the rock – vidunderlig utsikt över Manhattan från alla håll. Ljuset var dessutom fantastiskt och vädret fint.
  • Promenaderna runt halva Manhattan (både för sevärdheterna, men framförallt för att insupa New York-feelingen som är något alldeles speciellt).
  •  De fantastiska juldekorationerna i skyltfönster och på husfasader samt julsjungande Frälsningsarmépersoner lite överallt, vilket gav härlig jul-känsla och som fick mig att känna det som om jag befann mig mitt i en julig feelgood-film.
  • Den overkligt fina kvälls-vyn från Wollman rink (isrink i södra Central park) (bortsett från att den grusades lite av de stora Trump-bokstäverna som bredde ut sig runt om banan.)
  • Den enormt stora och vackra julgranen utanför börshuset på Wall Street. Den var bra mycket pampigare än The tree (New Yorkbornas benämning på julgranen vid Rockefeller center)
  • Vyn från däcket på Staten Island Ferry där man ser Manhattan långsamt bli mindre och mindre, till slut nästan som en liten leksaks-ö med alla sina höga hus. Och Frihetsgudinnan som samtidigt tornar upp sig ståtligt åt väster.

Dominikanska republiken

  • Värmen
  • Den silkesmjuka sanden och det turkosgröna havet.
  • Palmer (jag blir lugn och lycklig av att ha en palm i närheten – när vi bodde i Madrid hade jag två höga palmer i trädgården, viket är något jag saknar)
  • All exotisk färsk frukt (lyxigt skalad och uppskuren dessutom)
  • Att rida på delfinen Sascha och bli pussad av henne mitt ute i havet (inhägnad havspool)
  • Att åka skumpig Boogiebil med bandana  och känna sig som någon slags Indiana Jones medan lera och damm skvätte upp från alla håll.
  • Att fira sonen Julián som blev vuxen.

Boston/Belmont/Cambridge

  • Att få känna sig lite som hemma igen hos syrran i deras fantastiska hus och kunna tvätta kläder.
  • Harvard Square – det är riktigt mysigt att strosa runt där bland härliga matställen, Caféer och butiker.
  • Harvard Bookstore och Coop – jag kan tillbringa timmar där om jag hade fått för övriga familjen (de gillar visserligen också att hänga där, men kanske inte riktigt lika länge).
  • Promenera i ett soligt Habitat i Belmont årets allra första dag.
  • Besöka ståtliga Boston public library och shopping i Boston (Urban outfitters, Free people, Anthropologie, Macy´s mm)
  • Skridskoåkning på Kendall Square, och därefter: varmchoklad med vispgrädde och ljuvliga muffins på närliggande Tatte Bakery & Café.

I dessa tider känns det inte riktigt korrekt att bege sig ut på långa flygresor. Vi gör väldigt sällan längre utomeuropeiska flygresor. En del av resan var en present och vi har dessutom nära släkt utspridd över jorden som vi vill hälsa på ibland. Vi försöker dock kompensera den här långresan genom att vara mer och mer klimatmedvetet aktiva i andra områden.

Hursomhelst, när vi nu alla överlag går mot färre långflygningar så hindrar det inte en från att resa i fantasin. Som jag brukar säga när jag är ute på författarbesök i skolor, så kan man som författare och läsare faktiskt resa och uppleva platser precis var man vill, när man läser eller skriver en bok. En av anledningarna till att jag skrev Anna Tizianna- På viktigt uppdrag i New York var att jag längtade dit just då, men inte kunde resa dit.

img_1493
Vidunderlig utsikt från Top of the rock

Jag har märkt att jag gärna (omedvetet) har resetema i mina böcker. Min senaste bok för vuxna, kortromanen Fönsterplats 14 utspelar sig i huvudsak på ett flygplan. Efter att nu på kort tid ha gjort 6 flygningar har jag säkert material till att skriva en hel del böcker som utspelar sig i denna miljö:).

Eftersom jag är väldigt tacksam över resan och det roliga vi fick vara med om, vill jag fira det genom att lotta ut två exemplar av vardera titel.

Jag lottar ut 4 böcker till två personer som vinner två böcker var (en av vardera titel)

För att vinna:
• Gå in på min Instagram och gilla sidan:  @emmafaldt_forfattare
• Skriv i en kommentar vart du skulle vilja att din nästa resa gick.
• Tagga två vänner.

Lottningen avgörs nästa lördag, 26/1-2019.

Trevlig helg!/Emma

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s